Tarihçe
 

Yakademirciler köyüne bağlı Odabaşoğlu, Oruçlar, Zobalaklar ve Gebeşler mahalleleri, 1995 yılında ayrılarak ayrı bir muhtarlık oluşturdu ve yapılan mülakatlar sonucunda yeni köyün adının Güzelyaka olmasına karar verilmiştir. Köy halkı 1960 yıllarından günümüze kadar madencilik ile geçinimini sağlamiş ancak gelişen şartlar nedeniyle çoğu insanlar hayvancılık ve tarım yapmaya başladı ya da başta İstanbul ve Bursa olmak üzere diğer şehirlere göç etmişlerdir.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi: Hayvancılığın yanında meyve ve sebze üretimi yıllardan beri devam etmektedir. Bayram günlerinde örneğin Ramazan bayramında 1. gün Odabaşoğlu köyü 2. gün Oruçlar mahallesi 3. gün Zobalaklar ve Gebeşler mahallesine bayramlaşmaya gidilir, ev ziyaretlerinde herkesin önüne yemek cıkarılır.
 
Coğrafya

Zonguldak iline 51 km, Çaycuma ilçesine 3 km uzaklıktadır. Coğrafi yapı olarak Bolat dağının yamaçlarında kurulmuş olup düz arazisi az bulunmaktadır. Yer altı suları az olup sulu tarım yapmaya elverişli değildir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2013 - Yücel Özkan 
2009 - Halil Gençer
2004 - Eşref Kerçin
1999 - Alim Oruç
1994 - Recep Özkan

 

Kullanıcılarımız

Burada tipik bir kullanıcı ve neden bu projenin onlar için önemli olduğunu tanımlayabilirsiniz . Ziyaretçilerinizi motive etmek iyidir, ki web sitenizi tekrar ziyaret etsinler.